• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/?ref=tn_tnmn
 • https://twitter.com/caferari
  • SÜLÜK SATIŞI CAFER ARI 05357616067
  • SÜLÜK TEDAVİSİ DOKTORLARA YÖNLENDİRİLİR
Site Haritası

sülük satışı

içerik
etimoloji Benzer türler Dağılım ve habitat 3.1 Alansal 3.2 habitatı 3.3 Korunma durumu Yapısı 4.1 Bağırsak mikroflorası Davranış 5.1 Besleme 5.2 Üreme ve Gelişme Tıpta Uygulama 6.1 canlı sülükler Uygulaması 6.2 biyolojik aktif madde > 6.3 sülükler gelen Hazırlıklar İçindekiler ve üreme 

etimoloji

Rus kelimesi "sülük" praslavya geri döner. pjavka (Çar chesh. pijavka, Pol. Pijawka), pjati fiil, Piti «içki fiil birden türlü oluşturduğu." Rusça Pjawka (Çar Ukr. Pyavka) ve bu durumda halk etimolojisinden fiil "içki" ile ikincil yakınlaşma açıklamak * formunu beklenirdi.

Latince Hirudo testudo «kaplumbağa" ile aynı eki bulmak, ancak kök nedenleri karmaşıklığı etymologization. «Ince bağırsak" ve haruspex «Lisans" hira denilen olası akrabaları gibi.

Benzer türler

l: Bazı yazarlar tıbbi sülük intraspecific üç formları tespit (. H.medicinalis orientalis f echebnuyu (. H.medicinalis f medicinalis), eczane (. H.medicinalis f officinalis) Ve batı), çevre biraz farklı bir görünüm ve özellikleri. Hirudo, H. verbana, H. orientalis ve H. troctina cinslerinin diğer temsilcileri de tıbbi amaçlar için kullanılabilir.

Latin Amerika'da tedavi amaçlı başka bir sülük kullanılır - Kuzey Amerika'da Hirudinaria manillensis - Macrobdella decora .

Çoğu zaman tıbbi bir sülük diğer dışsal benzer türlerle karıştırılır.
 • Sıcak bir iklime sahip ülkelerde, evcil hayvanların paraziti olan At (Nil) sülükleri (Limnatis nilotica) bulunur. Çoğunlukla hayvanı etkiler, vücut boşluğuna, trakeaya, bronşlara, idrar yollarına girebilir. Müköz membranlara tutunmayı tercih ettiği için cildin ısırmasını engelleyebilen küçük boyutlu çeneleri vardır. Bu tür sülükler genellikle kızamık neden olur.
 • Büyük bir yalancı top sülük (Haemopis sanguisuga) - bir kişinin cildini ısırmak için çok zayıf çeneleri vardır. Şekil ve boyutta bir tıbbi sülük benzer, ancak neredeyse siyah gövde rengi ve gri-yeşil göbeği farklıdır. Solucan, solucan ve böcek larvalarını besler.

Dağıtım ve yaşam alanı


Hirudo verbana'nın ilgili türleri

Tıbbi sülüklerin tipik biyotopları: havuzlar ve göller ...

alan

Tıbbi sülükler Avrupa’nın doğusundaki Urallara, kuzeyde İskandinavya ülkelerine ve güneyde Transkafkasya, Azerbaycan ve Cezayir’e dağıtılır .

H. medicinalis'in genel alanı içinde, her bir içsel formun diğer formlarla örtüşmeyen kendi yerleşim bölgeleri olduğuna inanılmaktadır. Böylece, tedavi şekli en kuzey, doğu - en güney, Transkafkasya, Azerbaycan'da yaygın olarak kabul edilir. Eczane formu bir aralığa sahiptir: Rusya'da Krasnodar, Stavropol bölgelerinde ve Rostov bölgesinde bulunur. Ancak, diğer kaynaklara göre, Krasnodar Bölgesi'nde temsil edilen sülük aslında H. verbana'dır.

doğal ortam

Tıbbi sülükler hem suda hem de karada yaşayabilirler, bazen başka bir gölete geçmek için önemli mesafeleri aşarlar. Sadece tatlı su havuzları yaşar. Tipik sülükler habitat - berrak su, çamurlu alt kıyısında sazlıkların ve yılda kurbağalar bir zenginliği en azından bir süre ile bir göl veya gölet.

Koruma durumu

IUCN'ye göre, 1996 yılından itibaren tıbbi sülük savunmasız bir konuma yakındır. Bu sülükler Avrupa'daki menzilleri boyunca nadirdir, daha önce ortak habitatların çoğu artık ortadan kalkmıştır. Bu kabul edilir geçmişte tıbbi sülük popülasyonlarının sayısını azaltmak için ana nedeni - tıbbi amaçlar için üretim yoğunluğunu. Ancak, XIX yüzyılın sonunda vahşi sülükler yakalamak nedeniyle tıpta kan alımı yöntemiyle bir uzaklaşma sıfır yakınında keskin düştü. Günümüzde çoğunlukla vahşi ve biofactory sülük ekimleri kullanılmaz, ancak nüfusun önemli iyileşme oluşmaz.

hayvan sayısını, etkileyen diğer muhtemel etkenler şunlardır: mera waterlogged çayırların (daha büyük hayvanlarla beslenen mümkün değildir ilk iki besleme olarak) genç, yumurtadan yeni çıkmış sülükler için besin kaynağı hizmet kurbağalar, nüfusunun yoğunluğu azalması yanı sıra yaygın drenaj ve kirlilik - Avrupa'daki ana tıbbi sülüklerin ana yaşam alanları ve beslenmesi.

yapı

tıbbi sülük gövdesi, yoğun kas, uzun ve dorsoventrally 33 parçadan oluşur düzleştirilmiş. Sülük iki emici vardır: ön ve arka. Arka emici büyük ön, alt-tabaka üzerine tespit edilmesi için hizmet eder, ön bu ağız yerleştirilmiştir merkezinde küçüktür.

Vücut segmentleri, çeşitli segmanlara (3 ila 5) bölünür, her segmentin orta halkasında hassas papilla (papilla) vardır. Yetişkinlerin vücut uzunluğu ortalama 5-8 cm, aç sülük kütlesi ise 1.5-2 gramdır.

Sırt ve karın rengi farklıdır. Arka koyu, üç formun her biri için turuncu-kahverengi çizgili.

Dışarıda, vücut büyüme sırasında periyodik olarak atılan bir kütikayla kaplıdır. Molekül yoğunluğuna göre sülük metabolik süreçlerinin sağlığını ve seviyesini yargılamak mümkündür.

kas sistemi, dört elyaf tabakadan oluşur: kan yutulmasını sağlanması, dış dairesel elyaf, orta (çapraz) ve gövde ve gövde dorsoventrally düzleştirmek için izin dorsal-ventral kasları azaltan (boyuna) derin. Bağ dokusu çok yoğun, kırılması güç, kas liflerini ve organlarını çevreler.

Sinir sistemi, segmental gangliyonların ventral zinciri ve onları bırakan segmental sinirler tarafından temsil edilen ganglioniktir. Vücudun anterior ve arka uçlarında, ganglion iki synganglia oluşturan: farengeal ve anal.

Hassas reseptörler papillada bulunan termo-, baro- ve kemoreseptörlerle temsil edilir. Ayrıca, sülük vücudun ilk beş parçasının orta halkalarında beş çift göze sahiptir. Gözler, goblet oluşumlarına dalmış büyük görsel pigment hücrelerden oluşur ve sülük ışık ve gölgeyi ayırt etmesine izin verir. Reseptör cihazı, sülükün uzayda gezinmesine ve yiyecek bulmasına izin verir.

Sindirim sistemi aşağıdaki bölümlerden oluşur:

Ağız açıklığı - ön emicinin merkezinde yer alır, üç dudakla sınırlıdır. Çeneler - üst ve iki alt yanal, birbirine 120 ° 'lik bir açıda yer alır; Her biri uzunlukları 12-33 mikron 70-100 kitleler vardır. Çenenin sülüklerinin emilmesiyle, kurbanın kılıfları, testere hareketlerine zarar verir, bundan sonra karakteristik üç uçlu yara (Mercedes logosu gibi) kalır. Dişler arasında tükürük bezlerinin kanallarını açar, emme sırasında kan pıhtılaşmasını engelleyen sekresyonlar.

Mide 11 çift cepli elastik, genişletilebilir bir tüpdür. Emilen kan birkaç ay boyunca sıvı halde tutulur.

Bağırsaklar mideden kaslı bir sfinkter ile ayrılır, sindirim ve besinlerin emilimi gerçekleşir. Fekal kitleler arka ağrının ampullada birikmekte ve anüs boyunca posterior enayi tabanından çekilmekte, suda kolaylıkla çözünür ve koyu renkte lekelenmektedir.

6-22 segmentlerinin ventral tarafında 17 çift nefridinin temsil ettiği nefriyal tipte boşaltım sistemi. Elde edilen idrar, idrar keseciklerinde birikir ve nefroporlar yoluyla atılır.

Hermafroditik tipin üreme sistemi. Bir örnek hem erkek hem de kadın genital organlarına sahiptir, ancak buna rağmen sülük kendini dölleme yeteneğine sahip değildir ve çiftleşme için en az iki birey gereklidir. Erkek üreme sistemi, 12-20. Bölümün ventral tarafında 9-10 çift seminal çuvaldan oluşmaktadır. Vas deferens, seminal veziküller, prostat bezi ve copulatory organı vardır. Dişi üreme sistemi, yumurta keselerinin içinde yer alan iki yumurtalık, iki kısa uterus ve dişi genital menfezi tarafından dışarı doğru açılan bir vajinadan oluşur.

Bağırsak mikroflorası

sülük sindirim sistemi sürekli mevcut simbiyotik bakteridir Aeromonas hydrophila . Bu hayvanlar, çoğunlukla amfibialarda hastalıklarının çeşitli nedenleri ve bir kişinin immün sistemi baskılanmış kişilerde gastroenterit ve kolit gibi yumuşak doku enfeksiyonları ve hatta septisemi neden olabilir. Ancak, uygulayıcılar girudoterapevt A. hydrophila tükürük bezlerinde ve yaraya akamaz emme sürecinde sülükler sindirim yolu içerikleri bulundu yana, bir sülük ısırması sonucu enfeksiyon kapma asılsız korkuları dikkate alır.

A. hidrofila, tıbbi bir sülükün tek symbiote'sidir, diğer sülükler ise sindirim sistemindeki birçok mikroorganizma türünden yardımcı maddeler içerir. Yapılan çalışmalara dayanarak, sülükün sıvı halde emilmiş kanı tutmasına ve sindirmesine olanak veren bu simbiyotik bakteri olduğu sonucuna varılmıştır.


Daha da kötüsü, vahşi sülükleri hasta ve enfekte hayvanlara beslerken diğer, daha tehlikeli enfeksiyonlarla enfekte etme olasılığı olan durumdur. Bu sülük sindirim sistemi, tripanozomlarının, riketsialar, serkaryaları, mikrofilarya Trombocytozoons Lankesterella, Babesiasoma ve eritrosit kurbağalar virüs gibi patojenleri girebilirsiniz bulunmuştur. Bununla birlikte, simbiyotik bakterilerin en sülük enfeksiyona karşı sağlar: bağırsak, A. hydrophila konsantrasyonda mikroplarla temas eden gelişme için uygun olmayan bir ortam yaratmak, birkaç kat arttırmaktadır. Uzun süreli açlık sürecinde, yabancı bakteriler ölür ve Aeromonas titresi azalır. Yabani sülüklerin sindirim sisteminin yabancı bakterilerden arındırılması için en az 4 ay sürmesi gerekir. Sülük durumunda, biyo fabrikalarda büyümüş,Düşük konsantrasyonlarda A. hydrophila .

davranış

Tıbbi bir sülük , vücudun kas kasılmasını kullanarak hem suda hem de karada hareket edebilir. Suda yüzüyor, dalgalı hareketler yapıyor, vantuzlarla sürünerek karada ilerliyor, solucanların geri kalanı gibi sürünüyor. Alt tabaka boyunca hareket etmek ve ona bağlamak için, her iki emici kullanın. Güçlü kas gövdesi nedeniyle, aktif sülükler enayinin arkasını serbestçe tutabilir, vücudu kaldırabilir ve vücudun ön ucunu arayan aramalar yapabilir. Dinlenirken, kayaların altına tırmanmayı, su birikintilerinde yatmayı ve kısmen suya yaslamayı tercih eder.

Tıbbi sülük , ışığa, sıcaklığa, neme ve su dalgalanmalarına tepki verebilir. O gölgeye bir refleks yanıtı var, bu da potansiyel gıdaların yaklaşımı anlamına gelebilir. Sülükler, emme ve çiftleşme sırasında keskin bir şekilde azalır, vücudun arka ucu kesildiğinde sülük reaksiyon göstermez ve davranışını sürdürür.

Güç kaynağı

Tıbbi sülük bir parazit-hematophagus olup, ağırlıklı olarak sıcakkanlı hayvanların kanını besler, fakat aynı zamanda balıklara, kurbağalara, iribaşlara, su kuşlarının civcivlerine de saldırabilir. Sızan, sülükler tamamen doyana kadar kan emer ve ancak kurbanı serbest bırakır. İyi beslenen sülükler karanlık bir yerde saklanmaya çalışırlar.

Yeme davranışının karakteristik özellikleri çok nadir besindir ve sonuç olarak, bir seferde çok miktarda kan emmesidir. Ortalama olarak, 1.5-2 g ağırlığında bir aç sülük, bir seferde 15 ml kan emebilir ve aynı zamanda kütle olarak 7-9 kat artar.

Doğal koşullarda, aç sülükleri avlarını beklerler, bitkilere veya diğer sübstratlara hem emicilerle bağlanırlar. kurban yaklaşan işaretleri devre dışıdır (dalgalanmalar su salınımları gölge) ve titreşim kaynağına doğru düz bir çizgi boyunca yüzer edin. Bulunan objeler, sülük ısırık uygun bir konuma arayışı içinde hareketini düşürmekten şu anda ön yapım, bu arka enayi üzerinde sabit. Genellikle en ince cilde ve yüzeysel olarak yerleştirilmiş damarlara sahip yerdir.

Kan emiş süresi, sülük aktivitesine, hayvanın kan özelliklerine ve diğer koşullara bağlı olarak değişir. Ortalama olarak, 6 ay süren bir sülük 40 dakika içinde doyurulur - 1.5 saat.

Yapay şartlar altında tek bir yemekten sonra tıbbi sülüklerin yaşam beklentisi 2-2.5 yıla ulaşabilir, ancak bir aydan daha kısa bir sürede tekrar yiyecek alabilir. Sülük 4-5 ay sonra "terapötik zindeliğe", yani tıbbi amaçlar için kullanılabilecek bir açlık ve etkinlik derecesine ulaşır. Ancak midesinde hala eskiden yemek için kullandığı kanın kalıntılarını içerir.

Üreme ve gelişme

Yabani sülüklerin olgunlaşması 3-4 yıla ulaşır, bu yaşta sadece 5-6 kez yemek yiyor. Esaret altında, olgunlaşma 1-2 yıl içinde daha hızlı gerçekleşir.

Üreme, haziran ayından ağustos ayına kadar yılda bir kez yapılır. Arazide toplanma, iki sülük sicim ve tutkal birlikte. Sülüklerin hermafroditik ve muhtemelen çapraz döllenme olmasına rağmen, her bir birey kural olarak sadece tek bir nitelikte hareket eder.

Gübreleme içtedir, sülükler hemen ardından kıyı şeridinde kıyıya yakın bir yerde kozanın döşenmesi için bir yer bulmaktadır. Bir sülük 4-5 kozaya uzanabilir, oval bir şekle sahiptir ve süngerimsi bir kabuk ile dışarıdan örülür. koza embriyoları tedarik bir protein kitle var içinde, sayısı 20-30 kadar olabilir, kuluçka kadar gelişimleri 2-4 hafta sürer. Küçük sülükler yumurtadan çıkma yetişkinlerin minyatür kopyalarıdır ve zaten kanla beslenmeye hazırdır. Daha çok kurbağalar üzerinde beslenirler, çünkü henüz memelilerin derisini ısırmazlar.

Tıpta Uygulama - Hirudotherapy

Sorular canlı Tıbbi sülük kullanımı , ondan çıkarılan biyolojik olarak aktif maddelerin çalışma olmuştur girudologiya, pratik uygulama girudologii - hirudotherapy .

Bir sülük echebnye özellikleri binlerce yıldır insan tarafından biliniyor. Bir sülük yardımıyla çeşitli hastalıkların tedavi yöntemlerinin tarifi, eski medeniyetlerin çoğunluğunun tıbbi koleksiyonlarında bulunabilir: Eski Mısır, Hindistan, Yunanistan. Sülüklerin kullanımı Hipokratlar (İ.Ö. IV. Yüzyıllar) ve Avicenna (İbn Sina, 980-1037 gg.) Tarafından tanımlanmıştır.

Tıbbi sülüklerin en yaygın kullanımı Avrupa'daki XVII-XVIII yüzyıllarında, "kötü kan" kavramıyla bağlantılı olarak, o zaman da tıpta geçerli olan kan alımlarıdır. Kötü kan üretmek için doktorlar bazen bir hastaya aynı anda 40 sülük koydular . Erişilmesi zor yerlerden veya hassas yerlerden (örneğin diş etleri) kan alma ihtiyacı durumunda damar kanaması tercih edildi. 1829 ile 1836 yılları arasında, Fransa, yılda 33 milyon sülük tüketerek, Londra'da, 2.3 milyon nüfuslu 7 milyona ulaştı. XIX yüzyılın ortalarındaki paradigma değişiminden sonra kan dökülmesinin reddedilmesi ve Avrupa'da sülüklerin kullanımı neredeyse sona erdi.

[Tr] John Heykrafta eserleri ile, erken XX yüzyıl sülük ekstresi antikoagülan etkisini keşfetti - adam sülük etki mekanizmalarının Bilimsel çalışmalar XIX başladı. Yakında bir enzim, sülük, hirudinin tükürüğünden keşfedildi. Bu çalışmalar , sülüklerin tıpta bilimsel kullanımınıbaşlattı .

Rusya'daki zamanımızda, tıbbi sülüklerle tedavi ikinci bir doğum yaşıyor.

Canlı sülük uygulaması

Canlı sülükler, özel olarak tasarlanmış şemalarla doğrudan insan vücuduna bağlanır. Önek alanının seçimi birçok faktör tarafından belirlenir: hastalık, sürecin şiddeti, hastanın durumu. Emme işlemi sülük tam besleme durumunda, bir alkol, iyodin kullanılarak ya da kaldırılır ve bundan sonra bir saat için 10-15 dakika, sürer, kendilerini bırakın. Yağsız sülükler, bir kloramin çözeltisine yerleştirilerek yok edilmeli, tekrarlanan kullanımlarına izin verilmez. Canlı sülüklerin eyleminin terapötik etkisi, çeşitli faktörlere bağlıdır:

 • bir kanama ile dozlanmış (sülük kütlesine ve ekin süresine bağlı olarak her sülük için 5 ila 15 ml kan);
 • biyolojik olarak aktif maddelerin sülük tükürüğü eylemi;
 • Bir lokmaya vücut tepkileri , sülük tükürüğünün biyolojik olarak aktif maddeleri ve sonraki kan kaybı kompleksi .

Son beslemeden bu yana 4 aydan fazla bir süre geçtiyse, bir sülük yoluyla bulaşma olasılığı neredeyse yoktur. Sülükler midede bu zamana kadar halen kan az miktarda ve patojenik bakterilerin olası büyüme simbiyotik bakteriler boğmak zamanı vardır A. hydrophila . Kendisinin titresi düşer ve emerken sıralamaya girmez. Ancak, zayıf bağışıklığı olan ya da nakledilen dokunun greftleri zayıflamış hastalarda (lokal savunma mekanizmalarında azalma nedeniyle), Aeromonas ile hala enfeksiyon meydana gelebilir. ABD'de plastik cerrahi sonrası bu enfeksiyonun gelişmesini önlemek için, florokinolon ilaçları (siprofloksasin) ile antibiyotik tedavisi kurslarının yapılması tavsiye edilir..

enfeksiyöz ajanlar sülük transferi karşı koruma güvenilir bir garanti patojen olmayan bağırsakta, nitro ve açlıktan hayvan yeterli bir süre içinde yetiştirilen kullanmak için .

Biyolojik aktif maddeler

Eylem sülük tükürük, yerel ve erime etki sağlamak biyolojik olarak aktif maddelerin kompleks (enzimler) nedeniyle salgıları bezleri. Bu maddelerin ilki, 1884 yılında DBKhaykraft (JB Haycraft) tarafından alındı. Kanın pıhtılaşmasını azalttı ve hirudin olarak adlandırıldı. İlk kez hirudin 1909'da parenteral olarak uygulandı, ancak birçok yan etki ve elde edilmesinde zorluklar nedeniyle dağılımını bulamadı. Bugüne kadar, tıbbi sülük tükürük 2D-elektroforez yöntemi, yaklaşık 100 proteinler ve 500'den fazla Da peptidleri bulduk. Ana olanlar:

  • hirudin - katılımıyla tüm reaksiyonları engelleyen oldukça spesifik bir trombin inhibitörü;
trombositler;
 • bdellines - küçük bir moleküler ağırlığa sahip polipeptitler, konakçının doku tepkisinin enzimlerini inhibe eder: tripsin, plazmik, akrozin, anti-enflamatuar etkiye sahiptir;
 • hyaluronidaz - penetrasyon faktörlerinden biri, hyaluronik asit ve asidik mukopolisakkaritleri ayırır;
 • kollajenaz - tip I kollajen
 • destabilaz - stabilize fibrinde izopeptid bağları hidrolize eder.

Bu proteinlerin çoğu, şimdi genetik mühendisliği (rekombinant hirudin, bdelostazin, vb.) Yardımıyla elde edilebilir.

Sülüklerden hazırlıklar

Rusya'da, yerel tıbbi sülük özü yanı sıra tükürük bezlerinin bir özü elde edilir. Daha sonra kozmetik ürünler (kremler, merhemler, jeller, şampuanlar vb.) Yapmak için kullanılırlar.

İçerik ve üreme

Evde veya tıbbi bir tesiste sülükler, en fazla 30 parçadan oluşan bir cam 3 litrelik kavanozda bulunur. Banka, gün boyunca oda sıcaklığında 2/3 musluk suyu ile doldurulmalıdır. Kaynar su, yanı sıra maden suyu, kullanılamaz. Boğaz, pamuklu bir bezle sıkıca kapatılır ve sülükler kolayca kaçabildiği için elastik bir bantla sarılır. Kavanozu doğrudan güneş ışığından kaçınarak parlak, havalandırılan bir yere koyun. Buzdolabında değil. Haftada iki kez, su değiştirilmelidir.

Sülüklerin endüstriyel ölçekte yetiştirilmesi, özel biyo-faktörler tarafından gerçekleştirilir. Şu anda Rusya'da sadece dört fabrika var: Moskova Bölgesi'nde, biri St. Petersburg'da ve biri Saratov Bölgesi'ndeki Balakovo şehrinde. Özetle, yılda 5-5,5 milyon sülük yetiştiriyorlar ki bu da Rusya'yı dünyada sülük üretiminde lider yapıyor: Fransa ve ABD'de yılda sadece 0,5 milyon yetişiyor.