• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/?ref=tn_tnmn
 • https://twitter.com/caferari
  • SÜLÜK SATIŞI CAFER ARI 05357616067
  • SÜLÜK TEDAVİSİ DOKTORLARA YÖNLENDİRİLİR
Site Haritası

Anasayfa

HIRUDOTHERAPY 2 Hirudoterapi, sülük tedavisinin birçok sağlık sorununu çözebileceğini bile bilmeden birçok insanın ihmal ettiği bir doğa armağanıdır. Hirudoterapi, bazen sağlıkla ilgili son derece zor problemleri çözebilen en şaşırtıcı tedavi yöntemlerinden biridir. en patolojik koşulların gelişmesinde genellikle hastalığın şiddetini belirlemek ve aynı zamanda çeşitli komplikasyonların ortaya çıkmasına katkıda tıkanıklığı, olduğu iyi bilinen bir gerçektir. Bu bağlamda, hirdoterapi, başka herhangi bir tedavi yönteminin yetersiz bir şekilde etkili veya kontrendike olduğu durumlarda bile çok sayıda hastalığın tedavisinde değerli yardım sağlar.
09.04.2018

SÜLÜK HAKKINDA YANLIŞ BİLİNENLER VE GERÇEKLER

Dr. Mustafa Başar ANIL,

Özel Çağıner Hastanesi, İstanbul

Dünya Sülük Tedavi Organizasyonu Yönetim Kurulu Üyesi

Türkiyede 30 yaşından büyük hemen herkes ya annesinden, teyzesinden ya da ninesinden sülük tutturma diye bilinen işlemi bir kaç kez duymuştur veya görmüştür. Görmenin yanında sülük hakkında bir sürü nesilden nesile aktarılan yanlış şeyleri de duya gelmiştir.

Uzun yıllar akupunktur ve sülük eğitimini almış ve bilimsel yöntemlere titizlikle uyarak uygulayan bir doktor olarak sülük hakkında yanlış bilinen noktaların doğrularını hastalarıma defalarca açıklamaktan hiç yüksünmedim.

Burda bir kez daha toplu olarak bu noktaları açıklığa kavuşturmak amacıyla aşağıda madde madde en çok karşılaştığım yanlış bilinen noktalar  ve doğrularının ne olduklarını sıralayacağım.

YANLIŞ:  SÜLÜK PİS KAN EMDİĞİ İÇİN FAYDALIDIR.

Bu yanlış bilgi sadece bizim ülkemizde değil, Slavlar, Araplar, Uzak Doğu ülkeleri ve Avrupa ülkelerinde de aynı şekilde bilinmekteydi. Hatta ikisinde de pis kan atıldığı için sülükle hacamat bir tutulmaktaydı. Ta ki 1900 lü yılların başında sülüğün sadece kan emmediği aynı zamanda yapıştığı kişiye enzim verdiği bulundu. Bu ilk bulunan enzime sülüğün latince ismi olan Hirudino Medicinalis ten hareketle Hirudin adı verildi. Hirudin kan sulandırıcı bir enzim olduğu için bütün faydanın bu enzimden kaynaklandığı zannedildi. Hemen akabinde kan sulandırıcı ilaçların bulunmasıyla sülüğe gerek kalmadığı düşünüldü ve sülük uygulamaları gözden düşmeye başladı.

Bugüne kadar geçen yıllar içinde ilerleyen teknoloji sayesinde sülüğün 100’den fazla enzim verdiği tespit edildi ve bunlardan 40 kadar enzim tüm tıbbi etkileriyle ve molekül yapılarıyla bilinir hale geldi.

Sülük tutturulduğunda ne kadar kan çektiğinin değil ne kadar enzim verdiğinin önemli olduğunu artık biliyoruz. İltihaplı yaralarda ve birkaç özel durum hariç sülükleri enzimlerini verdikten sonra tekniğine uygun olarak alıyoruz.

YANLIŞ : SÜLÜKLER HANGİ NOKTAYI TUTACAĞINI BİLİR

Sülükler kan emmek için bir nokta ararlarken bütün hayvanlar gibi içgüdüleriyle hareket ederler. Sülük için mühim olan insanın doğal ten kokusunun dışında bir koku olamamasıdır. Sarımsak başta olmak üzere tüm keskin gıda kokuları, hertürlü deterjan, kokulu sabun ve çamaşır yumuşatıcılarından tene sinen kokular, kolonya parfüm vs gibi sentetik kokular sülüklerin en sevmediği kokulardır. Sülükler kendilerini rahatsız edecek kokuları almadıkları bir noktayı bulunca tutunurlar.

Bugün çok iyi biliyoruz ki, sülükler en çok akupunktur noktalarına tutturulduğunda  etkili bir tedavi sağlamaktadırlar. Rasgele tutturulduğunda bir akupunktur noktasına tesadüfen denk gelmesi mümkünken tam tersi kesinlikle sülük tutturulmaması gereken bir noktaya da tutunabilir. Bu ise bir çok ciddi tıbbi sorun yaratabilir.

Bu nedenle sülük tutturulurken eğitimli kişiler tarafından tehlikeli noktalardan sakınarak sadece en etkili noktalara tutturulmalıdır.

YANLIŞ : KİRAZ YİYENLER SÜLÜK YAPTIRMAMALI

Bu yanlış bilginin nerden kaynaklandığını henüz bulamadım. Net olarak biliyoruz ki istediğiniz kadar kiraz yedikten sonra da sülük yaptırabilirsiniz.

YANLIŞ : SÜLÜK SADECE MAYIS AYINDA YAPILIR

Doğada yaşayan sülükler 8 derecenin altındaki  ve 18 derecenin üstündeki sıcaklıklarda yaşamayı sevmezler. Kışın suyun alt kısımları üste göre daha sıcak, yazları da alt kısımlar üste göre daha serin olduğu  için suyun derinlerinde yaşamayı tercih ederler. Mayıs ayında suyun üstü sülüklerin rahatça yaşayacağı mülayim bir sıcaklıkta olduğundan suyun üst kısmlarında daha bol sülük bulunur ve toplaması kolaylaşır. Şimdi uygun koşullar sağlanarak sıcaklık kontrollü tıbbi sülük üretim merkezlerinde her mevsim sülük üretilmektedir ve sülük her mevsim kolaylıkla uygulanmaktadır.

YANLIŞ : KADINLARIN ADET DÖNEMLERİNDE, ÇOCUKLARDA VE ÇOK YAŞLILARDA SÜLÜK YAPILMAZ

Ençok tereddüt edilen durumlardan bir tanesi de kimlere sülük yapılamayacağıdır.

Doğrusu adet dönemlerinde sülük yapılır hem de sancılı ve düzensiz adet şikayetlerinin tedavisinde başarıyla uygulanmaktadır.

Çocuk ve yaşlılar için elbette uygun teknikler kullanılmak ve gerekli noktalara dikkat etmek kaydıyla sülük ugulanmaktadır.  Bir Rus geleneği olarak Rusya’da yeni doğan bebeklerin kuyruk sokumlarına daha kırkı çıkmadan bir tane sülük tutturulması çok yaygın olarak yapılmaktadır. Sülük tuturulan çocukların daha sağlıklı ve uzun ömürlü olacağına inanılmaktadır ama bilimsel bir çalışma ile henüz kanıtlanmamıştır.

Her konuda olduğu gibi halk söylencesi olarak duyulan bilgilere itibar edilmemesi, özellikle sağlık konusunda bir uzmana danışmadan bir işlem yapılmaması çok önemli bir noktadır.

KİMLERE SÜLÜK YAPILMAZ :

 • Ağır anemisi (kansızlığı) olanlara
 • Kan pıhtılaşma problemi olanlara
 • Kan sulandırıcı ilaç alanlara (Kan sulandırıcı kesildikten 1 gün sonra sülük uyglanabilir)
 • Gastrit vs nedenlerle sindirim sistemi kanaması olanlara
 • Gebelere ve süt emziren annelere (Bilimsel olarak zararı kanıtlanmamış olsa da zararlı olmadığına dair bir kanıt da elimizde olmadığından sülük uygulamasından kaçınmaktayız)
 • Bağışıklık sistemi çok zayıf olanlarda veya bağışıklığı baskılayıcı ilaç kullananlara
 • Sülüğe karşı aşırı reaksiyon veren kişilerde
 • Sülük yaptırmak için rızası olmayanlara
 • Sigara içenlerde sülük yeterince faydalı olmamaktadır. Sigara içenlere sülük yapılabilir ama çok fazla fayda beklememek lazımdır.